Neden Çokken Bir Olduk?

Ceviz Üreticileri Derneği olarak amacımız, ürettiğimiz cevizlerimizin var olan yüksek kalite kriterlerimizi tüketici ile paylaşmak, yerli üretim ceviz konusunda tüketiciyi bilinçlendirmek, büyük özveri ve emekle Türkiye'nin en kaliteli cevizlerini yetiştiren üyelerimiz ile nihai tüketici arasında bir iletişim köprüsü kurmaktır.


Bunu yaparken Ceviz Üreticileri Derneği Sürdürülebilirlik Kriterleri doğrultusunda, Anadolu'nun 3.000 yıllık ceviz kültürünün mirası ile tabiatı koruyarak, ülkemizi ormanlaştırılmasına katkı sağlayarak, toprak ve insan sağlığını ön planda tutarak, kaliteli ve lezzetli ceviz yetiştiriciliği yaparak;

ülkemiz cari açığına olumlu fayda sağlamak ana hedefimizdir.

Üretime, Toprağa Yatırım

Betona değil toprağa yatırım yaparak, büyük özveriyle, sabırla üzeri açık fabrikalarında ciddi yatırımlarla cevizlerini yetiştiren üyelerimiz, dünya standartlarında en kaliteli ceviz yetiştiriciliğini yaparken, ülkemizin istihdamına, kendine yeter tarımsal üretime sahip olması için canla başla çalışmaktalar.

Üretimini yaptıkları ve tarladan sofraya dünya kalite standartlarında ulaştırdıkları cevizlerini YERLİ CEVİZ markasıyla pazara sunan üreticilerimiz daima cevizin en iyisini sunmak için bir araya geldik.


Ceviz Üreticileri Derneği, cevizin en kalitelisi YERLİ CEVİZ algısını pekiştirici, geliştirici faaliyetler ile tüketiciyi bilinçlendirme faaliyetleri yürütmektedir.

Ceviz Üreticileri Derneği, çatısı altındaki ceviz üreticisi üyelerinden oluşan komiteler aracılığıyla, cevizin sağlığa faydalarından sektörel raporlara, ülkemizde ve dünya pazarında ceviz üretimi konusunda yapılan bilimsel araştırmalara sektörel kaynak sağlamaktadır.

Üniversiteler ve yerli-yabancı sahada çalışan bilim adamları ile üyelerinin etkileşimini arttırarak, ülkemizde dekar başına verimi arttırıcı çalışmalar yapan Ceviz Üreticileri Derneği, Üretim ve Kalite Komisyonu yayınladığı raporlarla sadece cevizin değil Türk tarımının geleceğine hizmet vermektedir.

Dernek bünyesinde kurulu Pazarlama, Sektörel Araştırma ve Bilgi Paylaşımı Komisyonu yayınladığı çalışmalarla cevizin anavatanında tüm dünya tarım ülkelerinde kaynak gösterilen sektörel birikimlerini paylaşmaktadır.


Tarım Bizim Geleceğimiz

Binlerce yıldır onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış bu topraklarda, atalarımızın kök saldığı coğrafyamız dünyanın en geniş tarıma elverişli topraklarına sahip.

Tarım kültürünün doğduğu bu topraklarda, binlerce yıllık tarım tecrübesinin kendilerine kalan mirası ile sabırla, gayretle çalışan ceviz çiftçilerimiz sadece Cevizin En İyisi'ni üretmekle kalmayıp, tüm tarımsal sektörlere öncülük yapmaktadır.

Tarım, Türkiye’nin hem cevheri, hem de geleceğidir. Bu cevherin gelecek nesiller için de parlamasını sağlamak, hem ülkemize, hem de dünyamıza karşı sorumluluğumuzdur.

Tükettiğimiz Cevizin %70'ini İthal Ediyoruz​

Türkiye dünyada en fazla ceviz tüketen ülkelerin başında gelmesine rağmen (yılda 140.000 - 150.000 ton ve kişi başı yaklaşık 3,3 kg.) maalesef tükettiğimiz cevizin büyük bir kısmı, %70’ler civarı farklı ülkelerden ülkemize ithal edilmektedir.

Başta Amerika ve Şili olmak üzere, Çin, Ukrayna, Özbekistan, Moldova ve Arjantin bu ülkeler arasında yer almaktadır.

Ayrıca, Türkiye Amerika’nın ve de Şili’nin ceviz ihracatlarında bir numaralı sırada yer almaktadır.

250 Milyon Dolarlık İthalat

Yasal yollardan ve de aynı zamanda yasal olmayan yollardan Türkiye’ye giren bu cevizlerin (yaklaşık 85.000-90.000 ton) ülkemize yüklediği döviz maliyeti yaklaşık 250 milyon dolar civarındadır. Cevizde (bademde de aynı şekilde) uzun süredir net bir ithalatçı ülke konumundayız. Bademde tüketimimizin %90’a yaklaşan kısmını maalesef yurtdışından, ağırlıklı olarak da Amerika’dan ithal ediyoruz. Bu ithalatın ekonomimize ve cari açığımıza getirdiği yüklerin dışında, tüketicimiz de maalesef tükettiği cevizin yerli üretim olmadığının büyük ölçüde henüz farkında değil, hatta çoğu yerli ceviz tükettiğini zannetmektedir.


Türkiye'nin Üretimi Yerli Ceviz, Cevizin En Lezzetlisi

Ceviz Üreticileri Derneği olarak en önemli misyonlarımızın başında yerli ceviz üretimini ve de yerli ceviz tüketimini arttırıcı faaliyetler ve çalışmalar gelmektedir.

Kuruyemiş firmalarının, ulusal perakende zincirlerinin, e-ticaret firmalarının, manav ve pazar alıcılarının ve de en önemlisi tüketicilerimizin “Türkiye’de üretilen ceviz”i talep eder duruma gelmesi için derneğimiz yönetim kuruluyla, üyeleriyle, çalışma komiteleriyle ve bu amaçla hazırlanmış projeleriyle emin adımlarla yola koyulmuştur.


Daha Fazlası: Ceviz Üreticileri Sürdürülebilirlik Platformu32 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör