CÜD Eş Başkanı Ömer Ergüder Agro TV'nin Sorularını Yanıtladı

Türkiye Ceviz Üreticileri Derneği eş başkanı, Erba Tarım kurucusu Ömer Ergüder AgroTV’de haber müdürü Merve Ekinci’nin sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin cevizde maalesef hala ciddi şekilde ithalata bağımlı bir ülke olduğunu belirten Ömer Ergüder;

“Ceviz Üreticileri Derneğinin, modern tarım teknolojileri ile ekonomik ve ekolojik sürdürülebilirliğe çok duyarlı şekilde tarımsal faaliyetlerini sürdüren yaklaşık 900.000 civarında ceviz ağacı ve 35.000 dekar ceviz alanına sahip üyelerden oluşmaktadır.” dedi.

Türkiye’nin yüksek miktarda ceviz tüketiminden dolayı dünyanın en büyük ceviz pazarı olduğunu ifade eden Ömer Ergüder;

"Elimizdeki veriler 140 ile 150 Bin Ton arası ceviz tüketimi olduğunu gösteriyor ve bu rakam dünya çapında çok değerli bir rakam. 27 üye ülkeden oluşan 330 milyon nüfuslu Avrupa Birliğinin 400-450 bin ton arası ceviz tüketimi var.” dedi.

CEVİZ ÜRETİMİ VERİLERİNDE BAZI TUTARSIZLIKLAR VAR

TÜİK resmi verilerine göre Türkiye’de ceviz üretiminin yaklaşık 225 bin ton olduğunun belirtilmesine rağmen 90.000 ton civarında kayıtlı ithalat olduğunu belirten Ömer Ergüder;

“Bizim kanımızca bu büyük bir yanlış. Çünkü 225 bin ton üretimi olan bir Türkiye neden 90 bin tona yakın ceviz ithal etsin” dedi.

225 bin tonluk TÜİK verilerinin 81 il, ilçe, köylerdeki ve evlerin bahçelerindeki ceviz ağaçlarının sayısının ortalama verime göre hesaplanarak istatistiklere yansıtılan ortalama tonaj olduğunu ifade eden Ömer Ergüder, ticari olarak faaliyet gösteren, modern tarım teknolojileri ile üretim yapan, işleme tesisleri olan tarımsal tabirle “kapama ceviz bahçelerinin” sayısının oldukça az olduğunu belirtti.


ÜLKEMİZ CEVİZ ÜRETİCİLİĞİNE SON DERECE UYGUN

Ticari olarak ceviz yetiştiriciliğinin Türkiye’de çok ciddi yatırım fırsatı olduğunu belirten Ergüder, ceviz üreticiliğini ticari olarak gerçekleştirmek isteyen yatırımcılar için Ceviz Üreticileri Derneğinin çok önemli bir destinasyon olduğunu ifade etti.


TÜKETTİĞİMİZ CEVİZİN %70’İ İTHAL

Tüketicinin tükettiği cevizin %70’inin ithal ceviz olduğunu bilmediğini ve bu konuda aydınlatılması gerektiğini belirten Ergüder, Tarım Bakanlığı tarafından cevizde ürün desteğine ihtiyaç duyulduğunu, sağlanacak ürün desteği ile Türkiye’de ceviz yetiştiriciliğinin reel rakamlarına da sahip olunabileceğini ifade etti.


TÜRKİYENİN HASAT DÖNEMİNDE İTHALAT VERGİLERİ YÜKSELTİLMELİ

Ceviz Üreticileri Derneği olarak Ticaret Bakanlığı ile görüşmelerinin sürdüğünü, bu kadar ithalat kuşatması altında olan sektördeki ithalat vergilerinin mümkün olduğunca yukarıda tutularak yerli üretimin cazip hale getirilmesine olanak tanınmasına ihtiyaç bulunduğunu ifade etti.

Tüm ülkelerin yerli üretimlerini teşvik için özellikle hasat dönemlerinde ithalat vergilerinin yükseltilmesinin ciddi bir koruma sağladığını belirten Ergüder, Eylül Ekim aylarında ithalat vergilerinin yükseltilmesinin yerli ceviz üretimini teşvik için hayati önem taşıdığını belirtti.


CEVİZ ÜRETİCİLERİ DERNEĞİ HAKKINDA

INC; Uluslararası Ceviz ve Kuru Meyve Konseyi (INC; International Nut and Dried Fruit Council) resmi üyesi olan Ceviz Üreticileri Derneği, 2020 yılında modern ziraat uygulamaları ile ceviz üreticiliği yapan tarım işletmelerinin bir araya gelmesi ile kurulmuştur.


Toplamda 35.000 dekarı aşan tarımsal arazide dikili 900.000’den fazla ceviz ağacı ile tarım sektörüne yön veren Ceviz Üreticileri Derneği üyeleri, yayınladıkları sürdürülebilirlik kriterleri ile tüm tarım sektörüne öncülük yapmaktadır.


Türkiye Ceviz Üreticileri Derneği üyeleri, Anadolu'nun 3.000 yıllık ceviz kültürünün mirası ile tabiatı koruyan, geliştiren, ülkemizi ormanlaştıran, toprak ve insan sağlığını ön planda tutarak ceviz yetiştiriciliği yapmaktadırlar.


Ceviz Üreticileri Derneği üyeleri neredeyse tamamı tarımsal kalkınma bölgelerinde yer alan ceviz plantasyonlarında, kırsal kalkınmaya verdikleri destek ile tarımsal istihdam sağlarken, b