top of page
Ceviz Ureticileri Dernegi Misyon.jpg

CEVİZ ÜRETİCİLERİ DERNEĞİ

___
 

Bu toprağın gücüyle

Bu toprağın emeğiyle,

Bu toprağın rengiyle..

İddia ediyoruz!

Dünyanın en kaliteli cevizini

Sizler için üretiyoruz.

Ceviz Üreticileri Derneği,

Büyük özveri ve emekle

Türkiye'nin en kaliteli cevizlerini üreten

ceviz yetiştiricileri tarafından kurulmuştur.

Amacımız, tarladan sofraya sunduğumuz

cevizlerimizin rengini, tadını, kokusunu 

hissetmeniz..

_____

CUD YESIL.png
Misyonumuz
  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
CUD YESIL.png

Ceviz Üreticileri Derneği

Ceviz Üreticileri Derneği olarak amacımız, ürettiğimiz cevizlerimizin kalite kriterleri konusunda tüketiciyi bilinçlendirmek, büyük özveri ve emekle Türkiye'nin en kaliteli cevizlerini yetiştiren üyelerimiz ile nihai tüketici arasında bir iletişim köprüsü kurmaktır.

Ceviz Üreticileri Derneği Sürdürülebilirlik Kriterleri doğrultusunda, Anadolu'nun 3.000 yıllık ceviz kültürünün mirası ile tabiatı koruyarak, ülkemizi ormanlaştırılmasına katkı sağlayarak, toprak ve insan sağlığını ön planda tutarak, kaliteli ve lezzetli ceviz yetiştiriciliği yaparak; ülkemiz cari açığına olumlu fayda sağlamak ana hedefimizdir.

Ceviz%20Uretimi_edited.jpg

Üretime, Toprağa Yatırım

 

Betona değil toprağa yatırım yaparak, büyük özveriyle, sabırla üzeri açık fabrikalarında ciddi yatırımlarla cevizlerini yetiştiren üyelerimiz, dünya standartlarında en kaliteli ceviz yetiştiriciliğini yaparken, ülkemizin istihdamına, kendine yeter tarımsal üretime sahip olması için canla başla çalışmaktalar.

Üretimini yaptıkları ve tarladan sofraya dünya kalite standartlarında ulaştırdıkları cevizlerini YERLİ CEVİZ markasıyla pazara sunan üreticilerimiz daima cevizin en iyisini sunmak için bir araya geldiler.

Ceviz Üreticileri Derneği, cevizin en kalitelisi YERLİ CEVİZ algısını pekiştirici, geliştirici faaliyetler ile tüketiciyi bilinçlendirme faaliyetleri yürütmektedir.

Ceviz Üreticileri Derneği, çatısı altındaki ceviz üreticisi üyelerinden oluşan komiteler aracılığıyla, cevizin sağlığa faydalarından sektörel raporlara, ülkemizde ve dünya pazarında ceviz üretimi konusunda yapılan bilimsel araştırmalara sektörel kaynak sağlamaktadır.

 

Üniversiteler ve yerli-yabancı sahada çalışan bilim adamları ile üyelerinin etkileşimini arttırarak, ülkemizde dekar başına verimi arttırıcı çalışmalar yapan Ceviz Üreticileri Derneği, Üretim ve Kalite Komitesinin yayınladığı raporlarla sadece cevizin değil Türk tarımının geleceğine hizmet vermektedir.

 

Dernek bünyesinde kurulu Pazarlama, Sektörel Araştırma ve Bilgi Paylaşımı Komitesi yayınladığı çalışmalarla cevizin vatanında tüm dünya tarım ülkelerinde kaynak gösterilen sektörel birikimlerini paylaşmaktadır.

Ceviz Hasatı Ceviz Ureticileri.png

Tarım Bizim Geleceğimiz  

Binlerce yıldır onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu'da atalarımızın kök saldığı coğrafyamız dünyanın en geniş tarıma elverişli topraklarına sahip.

 

Tarım kültürünün doğduğu bu topraklarda, binlerce yıllık tarım tecrübesinin kendilerine kalan mirası ile sabırla, gayretle çalışan ceviz yetiştiricilerimiz sadece Cevizin En İyisi'ni üretmekle kalmayıp, tüm tarımsal sektörlere öncülük yapmaktadır.

Tarım, Türkiye’nin hem cevheri, hem de geleceğidir. Bu cevherin gelecek nesiller için de parlamasını sağlamak, hem ülkemize, hem de dünyamıza karşı sorumluluğumuzdur.

Tükettiğimiz Cevizin %70'ini İthal Ediyoruz​

Türkiye, yılda ortalama 140.000 - 150.000 ton ceviz tüketimi (kişi başı yaklaşık 3,3 kg.) ile dünyada en fazla ceviz tüketen ülkelerin başında gelmesine rağmen, maalesef tükettiğimiz cevizin yaklaşık %70'lik kısmını farklı ülkelerden ithal etmektedir.

 

Başta Amerika ve Şili olmak üzere, Çin, Ukrayna, Özbekistan, Moldova ve Arjantin ceviz ithal ettiğimiz ülkeler arasında yer almaktadır.

 

Ayrıca Türkiye, Amerika’nın ve Şili’nin ceviz ihracatlarında bir numaralı pazar olarak yer almaktadır.

Image by Cameron Venti

250 Milyon Dolarlık İthalat

Yasal yollardan ve de aynı zamanda yasal olmayan yollardan Türkiye’ye giren bu cevizlerin (yaklaşık 85.000-90.000 ton)  ülkemize yüklediği döviz maliyeti yaklaşık 250 milyon dolar civarındadır.

Cevizde (bademde de aynı şekilde) uzun süredir net bir ithalatçı  ülke konumundayız. Bademde tüketimimizin %90’a yaklaşan kısmını maalesef yurtdışından, ağırlıklı olarak da Amerika’dan ithal ediyoruz.

Bu ithalatın ekonomimize ve cari açığımıza getirdiği yüklerin dışında, tüketicimiz de maalesef tükettiği cevizin yerli üretim olmadığının büyük ölçüde henüz farkında değil, hatta çoğu yerli ceviz tükettiğini zannetmektedir.

Cevizşin Yerlisi Cevizin Lezzetlisi.png

Türkiye'nin Üretimi Yerli Ceviz, Cevizin En Lezzetlisi

 

Ceviz Üreticileri Derneği olarak en önemli misyonlarımızın başında yerli ceviz üretimini ve de yerli ceviz tüketimini arttırıcı faaliyetler ve çalışmalar gelmektedir.

 

Kuruyemiş firmalarının, ulusal perakende zincirlerinin, e-ticaret firmalarının, manav ve pazar alıcılarının ve de en önemlisi tüketicilerimizin “Türkiye’de üretilen yerli ceviz”i talep eder duruma gelmesi için derneğimiz yönetim kuruluyla, üyeleriyle, çalışma komiteleriyle ve bu amaçla hazırlanmış projeleriyle emin adımlarla yola koyulmuştur.

Türkiye Ceviz Üreticileri

CUD YESIL.png
Komitelerimiz

Komitelerimiz

Image by Alex Wigan

sektörel bilgi 
paylaşımı

Dünyada ceviz yetiştiriciliği üzerine yapılan bilimsel çalışmaların takip edildiği  çalışma komisyonu

Komite Raporları

pazarlama
marketing

Tüketici ile ceviz üreticileri arasında kurulu iletişimleri kurgulayan çalışma komitemiz

Komite Raporları

üretim, kalite
ve standartlar

Ceviz yetiştiriciliğinde verim ve ürün kalitesi artışı için çalışmalar yapan

çalışma komitesi

Komite Raporları

Kamu kurum ve kuruluşlarıyla, dernek iletişimlerini sağlayan, 

çalışma komitesi

Komite Raporları

kurumsal
ilişkiler

International Nut and Dried Fruit Counci

Ceviz Üreticileri Derneği;

INC: International Nut and Dried Fruit Council Uluslararası Ceviz ve Kuru Meyve Konseyi resmi üyesidir.

Üyelerimiz
CUD YESIL.png

Üyelerimiz

Dernek Yönetim Kurulu
Takip Edin

Ceviz Üreticileri Derneği Yönetim ve Denetim Kurulu

Yönetim Kurulu Asıl

1- Ömer R. ERGÜDER      (Yönetim Kurulu Bşk.)

2- İ. Hakkı AKHAN           (Başkan Yardımcısı)

3- A. Emin YAZICIOĞLU   (Sayman)

4- Yusuf YORMAZOĞLU   (Sekreter)

5- Melek KÜRÜM             (Üye)

Yönetim Kurulu Yedek

1- Engin PEKER    

2- Mesut MUTLU  

3- Ali TOKER         

4- Tayfun ERPEK  

5- Ural ATAMAN   

Denetim Kurulu Asıl

1- Kemal KAYA                   (Başkan)

2- Pelin DELİMOLLAOĞLU (Üye) 

3- Barış ÖZKAMALI             (Üye)  

CUD YESIL.png

Bizi Takip Edin

bottom of page