top of page
wp4198038-walnut-wallpapers.jpg

Yerli Ceviz,

yüzyıllardır bu topraklarda

tüketicinin
ortak bir algı ile
lezzetli bulduğu cevizdir. 

Image by Larisa Birta

"Bir birey olarak

tadına bakıp

lezzetli bulduğunuz tad,
en lezzetlisidir. 

Başka bir tarifi yoktur lezzetin."

NEDEN YERLİ CEVİZ EN LEZZETLİSİ?

sizin için en kalitelisini üretiyoruz

Yerli Ceviz;
Ağaç yaşı-cinsi fark etmeksizin, Türkiye'de üretilen, işlenen

ve hasattan sofraya tazeliğini, lezzetini kaybetmeden ulaşan cevizdir. 

Arkeolojik araştırmalarda, Anadolu’da yaşayan insanların en az 3.000 yıldır cevizi tanıdıkları ve meyvesinden, kabuklarından, dallarından, kütüklerinden hatta yapraklarından yararlandıklarına dair izlere rastlanmıştır.

Türkiye 3.000 yıllık sağlıklı ceviz tüketimi kültürü sebebiyle, kişi başı yıllık ortalama 3,3 kg. ceviz tüketimi ile uzun yıllardır dünyanın en büyük ceviz pazarıdır.

Dünya ceviz üreticilerinin en büyük pazarı kabul edilen Türkiye'de, "yerli ceviz" olarak pazara sunulan, tamamı yerli üreticilerin, yerli sermaye, yerli işgücü ile üretip işledikleri cevizlerinin kalitesi, lezzeti ile diğer ülkelerin cevizlerinden ayrışmaktadır.​

Dünyanın en yetkin gıda tadımcılarının bir tek ortak cümlesi vardır:
 

"Bir birey olarak tadına bakıp lezzetli bulduğunuz tad, en lezzetlisidir. 
 
Başka bir tarifi yoktur lezzetin."

Yerli Ceviz, yüzyıllardır bu topraklarda, tüketicisinin ortak bir algı ile lezzetli bulduğu cevizdir. 

Yerli Ceviz.jpg

Neden 
Yerli Ceviz?

Neden ​Yerli Ceviz Diyoruz?

Sadece bugün değil, neredeyse yüzyıllardır komşu ülkelerden diğer kıtalara kadar, Türkiye pazarına başka ülkelerden de ceviz ürünleri girişi gerçekleştirilmektedir. 

Türkiye'nin üretimi cevizlerin başta lezzeti ile diğer ülkelerin cevizlerinden ayrışması sebebiyle, tamamen tüketicinin kendi tanımlaması ile ortaya çıkmış ve markalaşmış bir tanımdır Yerli Ceviz.

Neden ​Yerli Ceviz Daha Kaliteli?

Bu soruya detaylı olarak yanıt verebilmek için, tüketim alışkanlığı olarak dünyanın en çok ceviz tüketen toplumunda, cevizin sağlık faydaları ötesinde cevizin lezzet kriterlerini açıklamakta fayda var.

Yerli Cevizin lezzetini sağlayan, ceviz ağacının cinsi, yetiştirilme şartları, yetiştiği arazinin rakımı gibi onlarca değişken parametresinin ötesinde, özellikle işlenmesi ve pazara sunulmasındaki süreçtir.

Cevizin
Lezzet Kriterleri

Cevizin Faydalari Nelerdir.jpeg
Yerli Ceviz işlenmesi.jpg

4- Fumigasyon (Bakterilerden Arındırma)

Ülkeler arası veya kıtalararası nakliye edilecek cevizler, gümrükleme ve nakliye süreçlerinin uzun zaman alması sebebiyle, fumigasyon yani kimyasal yöntemlerle bakterilerinden arındırma işlemine tabi tutulmaktadır.

 

Fumigasyon işlemi hem cevizin doğallığına zarar vermekte hem de ceviz kabuğu ve iç cevizdeki faydalı bakteri dengesine zarar vermektedir.

 

Kimyasal ilaçlarla işlem gören ceviz lezzet değerlerini ciddi oranda kaybetmektedir.

5- Yetiştirme Kalitesi

Profesyonel ceviz yetiştiriciliği, ceviz ağacının ilk dikiminden ilk hasatına kadarki süreçte en az 4 ile 6 yıl beklenilmesi gereken, büyük ölçekli bir tarım yatırımdır.

 

Arazinin ceviz yetiştirmeye hazırlanması ile başlayan ve tam randımanlı hasata ulaşana kadar sürekli yatırım yapılması gereken bir üretim sektörü olduğu için, ceviz yetiştiricileri, büyük özveri ve emekle, teknik ziraat uygulamaları yaparak, konusunda en yetkin ziraat mühendisleri ve tedarikçiler ile çalışarak ceviz ağaçlarını yetiştirmektedir. 

 

Bu sebeple Türkiye'nin üretimi Yerli Cevizler, bakir, bir çoğunda daha önce konvansiyonel tarım yapılmamış, aşırı kimyasal ilaç ve gübre uygulanmamış topraklarda kurulu ceviz çiftliklerinde yetiştirilmektedir.

Bu itinalı yetiştirme kalitesi sayesinde, Trakya'dan Güneydoğu Anadoluya tüm Türkiye'de üretilen cevizler Yerli Ceviz lezzeti ile sofralara ulaşmaktadır.

CEVİZİN EN ÖNEMLİ 5 LEZZET KRİTERİ

 

1- Tarladan Sofraya

Türkiye'nin üretimi cevizler, Türkiye'de Ekim ayı sonu başlayan hasatı takiben, hemen işlemeye başlanıp, bir kaç hafta içerisinde raflarda satışa çıkmaktadır.

 

Türkiye'nin üretimi Yerli Ceviz ülkeler arası veya kıtalararası bir nakliye sürecine girmeden, doğrudan en taze şekli ile satışa sunulmaktadır. Bu sebeple Yerli Ceviz'in en önemli lezzet kriteri en taze hali ile satışa sunulmasıdır.

2- Kabuk İçi Nem Oranı

Ceviz meyvesi, hasatı takip eden 24 saat içerisinde yeşil kabuğundan sıyrılarak, kurutulması gereken bir meyvedir. Bu kurutma prosesi sırasında, kabuk içerisindeki nem oranının %8'e sabitlenmesi gerekmektedir. 

 

Kabuğun içerisinde daha fazla veya az nem cevizin lezzetinin çok kısa sürede değişmesine sebep olmaktadır.

Türkiye'nin üretimi Yerli Cevizin işlenmesi sırasında 30-32 derecelerde kurutma işlemi yapılırken, ülkeler arası trenle ya da kıtalararası gemiler ile nakliyesi yapılacak cevizler, 40 derecenin üzerinde ısılarla kurutma işlem gördüğü için lezzetinden feragat edilmek zorunda kalınmaktadır.

3- Kalite

Cevizin kalitesini yağ ve protein oranı belirlemektedir. Tüm dünyada, ortalama %70 yağ oranına sahip cevize birinci kalite ceviz denir. %70 yağ/protein dengesine sahip olmayan cevizler ikinci ve üçüncü kalite olarak sınıflandırırlar.

Her ülke en kaliteli cevizinin önce kendi pazarına sunar.

 

Türkiye'nin üretimi Yerli Ceviz sadece Türkiye pazarına sunulur.

Halbuki diğer ülkeler, birinci kalite ürünlerini öncelikle kendi pazarlarına sunarken, kalite sınıfı düşük olan ürünlerini daha ucuz fiyatlarla dış pazarlara sunarlar. 

Ceviz Hasatı Ceviz Ureticileri.png

Tarım Bizim Geleceğimiz  

Binlerce yıldır onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış bu topraklarda, atalarımızın kök saldığı coğrafyamız dünyanın en geniş tarıma elverişli topraklarına sahip.

 

Tarım kültürünün doğduğu bu topraklarda, binlerce yıllık tarım tecrübesinin kendilerine kalan mirası ile sabırla, gayretle çalışan
ceviz üreticilerimiz, sadece Cevizin En Kalitelisi'ni üretmekle kalmayıp, tüm tarımsal sektörlere öncülük yapmaktadır.

Tarım, Türkiye’nin hem cevheri, hem de geleceğidir. Bu cevherin gelecek nesiller için de parlamasını sağlamak, hem ülkemize, hem de dünyamıza karşı sorumluluğumuzdur.

sizin için en kalitelisini üretiyoruz

Cevizşin Yerlisi Cevizin Lezzetlisi.png

Özenle
Yetiştiriyoruz

Özenle
İşliyoruz

Tarladan
Sofranıza
Gönderiyoruz

Cevizşin Yerlisi Cevizin Lezzetlisi.png
bottom of page