top of page

İklim Değişikliği ve Alınacak Önlemler Semineri - 2024

Seminerimizin gerçekleştirilmesine  katkı sağlayan sponsorlarımıza teşekkür ederiz.

topraq tarim teknolojileri.jpg
corteva agriscince.jpg
Antonio Carraro Seminer.jpg

Dr. Federico López Larrinaga Semineri

 

İspanyol  Ziraat Mühendisi Federico Larrinaga’nın sunumu ile düzenlenecek seminerimize tüm ceviz üreticilerini bekliyoruz.

ÖZEL 
SEMİNER

Bu etkinliğe ücretli katılabilirsiniz..

LCV

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

11Mayıs 2024

Bilgi Üniversitesi
Santral İstanbul Kampüsü

Küresel ısınma çağı sona erdi,

"Küresel kaynama çağı" başladı!

 

 BM Genel Sekreteri Antonio Guterres 

image.png

EN BÜYÜK TEHDİT İLE KARŞI KARŞIYAYIZ!

Küresel iklim değişikliğinin yaratacağı tehditler konusunda ne önlemler alabiliriz diye çalışırken artık her geçen yıl iklim değişikliğinin etkilerini bahçelerimizde en sert şekli ile fark etmekteyiz.

Ceviz Üreticileri Derneği olarak sürdürülebilirlik prensiplerimiz çerçevesinde tüm Türkiye'de ceviz üreticiliği yapan bahçelerde küresel iklim değişikliği konusunda alınabilecek önlemler konusunda çok önemli bir çalışma başlattık.

FEDERICO LOPEZ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN CEVİZ ÜRETİCİLİĞİNE ETKİLERİ VE ÇÖZÜM YOLLARI SEMİNERİ 2024

Uzmanlık alanı sert kabuklular konusunda, özellikle ceviz üreticiliğinde otorite olarak tanınan, dünyanın 4 kıtasında onlarca ülkede danışmanlıklar veren İspanyol ziraat mühendisi Federico Lopez Larrinaga Amerika Kaliforniya Ceviz Birliği, Şili Ceviz Birliği, Meksika Ceviz Birliği gibi kuruluşlarda danışman ziraat mühendisi kadrosunda yer almaktadır.

Sahip olduğu geniş bilgi ve tecrübeler ışığında hem ceviz üretimini gerçekleştirmek olan bahçe sahiplerine hem de ceviz yetiştiriciliğine yeni giriş yapan girişimcilere özel olarak 2023 yılında İspanya, Gürcistan ve İtalya'da düzenlediği "İklim Değişikliğinin Ceviz Üreticiliğine Etkileri ve Çözüm Yolları" konulu sunumunu, Ceviz Üreticileri Derneği organizasyonuyla 11.Mayıs.2024 tarihinde Türkiye'de gerçekleştirecek.

Ceviz Üreticilerinin Küresel İklim Değişikliğiyle Başa Çıkma Stratejileri: Federico Lopez'in Perspektifi

İklim değişikliği günümüz tarımını derinden etkileyen bir sorundur ve ceviz üreticileri gibi tarım sektöründe faaliyet gösterenler için ciddi bir tehdit oluşturur. Bu durum karşısında, ceviz üreticilerinin uygun önlemleri alarak ceviz bahçelerini daha dirençli hale getirmesi hayati önem taşımaktadır. İspanyol ziraat mühendisi Federico Lopez, bu konuda önemli bir seminer verecek ve ceviz üreticilerine yol gösterecek.

Toprak ve Su Yönetimi:

Federico Lopez, ceviz yetiştiricilerine toprak ve su yönetimi konusunda önemli stratejiler sunacak. Kuraklık ve yağışların düzensizliği gibi iklim değişikliğinin etkilerine karşı toprak nemini korumanın ve su kaynaklarını verimli bir şekilde kullanmanın yollarını ele alacak. Ayrıca, erozyonu önlemek ve toprak sağlığını korumak için uygulanabilecek pratik çözümleri de paylaşacak.

Çeşitlilikte Artış:

Federico Lopez, çeşitlilikte artışın ceviz üreticileri için neden önemli olduğunu vurgulayacak. Farklı ceviz çeşitlerinin yetiştirilmesi, iklim değişikliğine uyum sağlamak ve riskleri azaltmak için etkili bir stratejidir. Lopez, farklı çeşitlerin avantajlarını ve uygun yetiştirme tekniklerini detaylı bir şekilde ele alacak.

Zararlılarla Mücadele:

Seminerde, zararlı böceklerin ve hastalıkların ceviz üretimine olan etkileri üzerinde durulacaktır. Federico Lopez, entegre zararlı yönetimi tekniklerini tanıtacak ve kimyasal ilaç kullanımını azaltmanın önemini vurgulayacaktır. Ayrıca, ekolojik dengeyi koruyarak zararlılarla mücadele etmenin yollarını da önerilecektir.

İklim Değişikliğiyle Uyum Sağlayan Tarım Uygulamaları:

Son olarak, Lopez, ceviz üreticilerine iklim değişikliğiyle uyum sağlamalarına yardımcı olacak tarım uygulamalarını ele alacaktır. Agro-orman bahçeleri oluşturma, gölgelikler ve rüzgar kırıcılar kurma gibi yöntemler, çiftliklerin daha dirençli hale gelmesine katkı sağlayabilir.

Federico Lopez'in vereceği seminer, ceviz üreticilerinin küresel iklim değişikliğiyle başa çıkma konusundaki bilgi ve becerilerini artırmalarına önemli katkılar sağlayacaktır. Lopez'in uzmanlığı ve deneyimleri, ceviz endüstrisindeki profesyonellerin çözüm odaklı yaklaşımlar geliştirmelerine yardımcı olacaktır. Bu seminer, ceviz üreticilerinin gelecekteki başarılarını güvence altına almalarına yardımcı olacak önemli bir adım olacaktır.

Image by Benjamin Child
Federico Avatar.png

Federico López Larrinaga Kimdir

Belki bir çok üyemizin bizzat tanıdığı, birlikte çalışmalar yürüttüğü veya danışmanlık aldığı Federico López  Larrinaga, 2003 yılından bu yana nerdeyse tüm dünyada ceviz ve badem yetiştiriciliği konusunda uzman danışmalık veren NOGALTEC firmasının kurucusudur.

Uzmanlık alanı olan sert kabuklular konusunda hem Türkiye'de hem de bir çok ülkede danışmanlıklar veren Federico López  Larrinaga aynı zamanda Amerika Kaliforniya Ceviz Birliği, Şili Ceviz Birliği, Meksika Ceviz Birliği gibi kuruluşlarında danışman ziraat mühendisi kadrosunda yer almaktadır.

Federico Lopez'in bir çok ülkede düzenlediği A'dan Z'ye Ceviz Yetiştiriciliği sunumunu Türkiye'de ilk kez Ceviz Üreticileri Derneği'nin organize ettiği 2022 yılındaki seminerde gerçekleştirmişti.

2022 yılında düzenlenen seminerimiz hakkında detaylı bilgi için  tıklayınız.

SUNUM

SEMİNER NEREDE DÜZENLENECEK?

Yücesan
image.png

Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul Kampüsünde bulunan Santral Konferans Salonunda düzenlenecek olan ve tam gün sürmesi planlanan Seminer Etkinliğimiz'de katılımcılar coffe break aralarındaki ikramlardan faydalanabilecek hem de kampüs içerisinde bulunan Lokma Restaurant'ta öğlen yemeğine katılacaklar.  Aynı zamanda Federico Larrinaga ile birlikte vakti geçirme şansı yakalayacaklar.

image.png
image.png

09:30 Seminer Alanı Giriş – Kayıt İşlemleri

10:00 Ömer Ergüder Açılış Konuşması

10:05 AnaSponsor Açılış Konuşması - Topraq Tarım

10:20 Seminer Oturumu (1.Bölüm)

11:30 Coffe Break – Kahve Molası

11:45 Medya Sponsoru Konuşma - Corteva

12:00 Seminer Oturumu (2.Bölüm)

13:00 Öğlen Arası – Yemekli

14:00 Salon Sponsoru Konuşma - Antonio Carraro

14:15 Seminer Oturumu (3.Bölüm)

15:15 Soru Cevap Seansı

15:45 Seminer Kapanış Konuşmaları

SEMİNER PROGRAMI

SEMİNER HANGİ DİLDE DÜZENLENECEK?

İngilizce düzenlenecek olan semineri Türkçe dinlemek isteyen katılımcılar için kulaklık yardımıyla simültane çeviri hizmeti sağlanacak.

ödme formu

Seminerimizin gerçekleştirilmesine  katkı sağlayan sponsorlarımıza teşekkür ederiz.

topraq tarim teknolojileri.jpg
corteva agriscince.jpg
Antonio Carraro Seminer.jpg
bottom of page