Yerli Üretici "İthal Ceviz" Kıskacı Altında

Ceviz Üreticileri Derneği Üyeleri, Haftalık Ekonomist Dergisi'ne Ceviz Sektörü Hakkında Konuştu.


Ceviz Üreticileri Derneği Ekonomist Haberi

Haftalık Ekonomist Dergisi'nde, Ceviz Üreticileri Derneği Kurucu üyeleri Ömer Ergüder, Hakkı Akhan, Ali Toker, Mesut Mutlu ve Haşimcan Yazıcıoğlu ile #TürkiyeninUretimi #YerliCeviz hakkında detaylı bir röportaj yayınlandı.


Ceviz Üretiminin avantajları ve dezavantajlar sorularına yanıt arandı.

Yerli Üretici "İthal Ceviz" Kıskacı Altında


Ticari ceviz üretimi 60-65 bin ton civarında olan Türkiye'de bu rakam talebe göre düşük kalıyor. Bu nedenle ABD, Şili ve Çin'den ceviz ithal eden Türkiye, ihracatını da büyütemiyor.


Ceviz üreticisi, yerli ceviz üretimine destek amaçlı gümrük vergilerinin üç yıl öncesindeki oranlara revize edilmesini bekliyor.


Ceviz tüketiminde dünya sıralamasında ilk üçte yer alan Türkiye, Orta Asya ile birlikte cevizin anayurdu olarak biliniyor.


Ancak Türkiye olarak bugün, tükettiğimiz cevizin sadece üçte birini üretebiliyoruz.


Ceviz Üreticileri Derneği verilerine göre, Türkiye'de yılda ortalama 150-160 bin ton ceviz tüketiliyor. Buna karşılık ticari ceviz üretimi ise 60-65 bin ton civarında. Bu nedenle ceviz ithal ediyoruz.


ömer ergüder erba tarim
ÖMER ERGÜDER - ERBA TARIM

Öyle ki Türkiye'ye en çok ABD (Kaliforniya), Şili ve Çin'den ithal ceviz geliyor. Cevizde tazelik unsurunun son derece önemli olduğunun altını çizen Erba Tarım Kurucusu ve Ceviz Üreticileri Derneği Eş Başkanı Ömer Ergüder, "Biz yerli üretici olarak cevizi tarladan sofraya en kısa zamanda ulaştırıyoruz.


Ama Şili, ABD ve Çin'den gelmesi aylar sürüyor ve nakliye esnasında ürünlere birtakım koruyucular uyguluyorlar.


Nakliye sırasında ortaya çıkabilecek küflenme (aflatoksin) sorunu yüzünden daha fazla kurutuluyor ve bu nedenle de lezzeti azalıyor" diyor.
Türkiye'nin büyük bir ceviz tüketiciyi olması ve ürettiğinin kendi tüketimine yetememesi, ihracatını da büyütmüyor. Öyle ki Türkiye 2020 yılında 25 milyon dolar civarında ceviz ihraç etmiş duruma. İhracat ağırlıklı olarak Ortadoğu ülkelerine yapılmış bulunuyor."CEVİZDE PROFESYONEL ÜRETİCİ SAYISI BELLİ DEĞİL


Türkiye'de tam olarak kaç ceviz üreticisi olduğuna dair net bir bilgi yok.