Cevizde İhracatçı Ülke Olabilir miyiz?

Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği (TAGYAD)Başkanı İsmail Ural, Yeni Asır gazetesindeki köşe yazısında Ceviz Üreticileri Derneği Eş Başkanı Ömer Ergüder ve Hakkı Akhan ile yaptığı görüşmeyi kaleme aldı.

cevizde ihracatci ulke olabilir miyiz?

Cevizde ihracatçı ülke olabilir miyiz?


Ceviz Üreticileri Derneği (CÜD) Başkanı Ömer Ergüder, "Olabiliriz," diyor. "Peki bu nasıl olacak," diye sorunca, Ergüder şu cevabı veriyor:

"Son birkaç yıldır Türkiye'de yılda 60 bin ila 65 bin ton civarında ticari ceviz üretiliyor. Ancak tüketilen miktarın 3'te birini üretebiliyoruz. Aslında üretim artıyor.

Fakat aynı zamanda ithalatımız da artıyor.

Geçen yıl 91 bin ton ceviz ithal ettik. Biz bu sektörün geleceğine ve potansiyeline inanıyoruz. Onun için ceviz yatırımı düşünen herkesi derneğimizle tanışmaya, nasıl bir katma değer sağlayacağımızı dinlemeye davet ediyorum. Bu sektörü ciddi anlamda düşünen her yatırımcıya çağrı yapıyoruz."


TÜRK CEVİZİ KALİTELİ

CÜD, geçen yıl kurulmuş bir dernek. Üye 30 üretici ile 35 bin dekar alanda üretim yapıyor.

Türkiye'nin çok ciddi bir ceviz tüketicisi olduğunu belirten Ergüder, "Dünyadaki ilk üç sıra Çin, İran ve Türkiye'den oluşuyor. Biz yetiştiriciler olarak çok büyük bir pazarın ortasındayız. Çin önemli bir yetiştirici ama bu ülkede ceviz yetiştiriciliği Kaliforniya ve Şili gibi endüstriyel bazda değil. Çin son 3 yıldır ihracata başladı ve bu süre içinde Çin'den de ithalatımız artış gösterdi. Ama aynı kalite değil, aynı çeşitler değil, aynı tat kesinlikle değil.


Onun için bizim Çin cevizine ihtiyacımız yok tüketici olarak, toplum olarak. Biz de buradayız, yerli üretimi seçin. Çünkü yerli üretim cevizin aroması, lezzeti, tazeliği hiçbir ithal rakip ülkede yok" diyor.


HEDEF DEKARDA 550 KG CEVİZ HASADI

Cevizde dışa bağımlılığı bitirmek amacıyla bir araya geldiklerini ifade eden Ergüder, "Üyelerimize ait 1 milyon ceviz ağacı bulunuyor. Dernek olarak 20 bin ton üretim hedefi koyduk ama devletten 'korumacı' bir strateji oluşturmasını bekliyoruz.


Eğer 10 - 15 yıllık 'kuvvetli' bir destek olursa, cevizde yerli üretim hem tüketimi karşılar hem de çok büyük bir ihracat potansiyeline ulaşabiliriz" şeklinde konuşuyor.


CÜD Eş başkanı Hakkı Akhan da Türkiye'de bir dönüm bahçeden 200-250 kilo ürün alınırken dünya ortalamasının 500 ila 700 kilogram arasında olduğunu söylüyor.


Dernek olarak üyelerine 500 ila 550 kilogram arası üretim hedefi koyduklarını vurgulayan Akhan, "Teknik tarım yapılması cevizde dünya standardını yakalamakla özdeş. Kalite, kalibrasyon ve randıman şu anda dernek üyelerimizin de çabalarıyla dünya standardını yakalamış durumdadır," mesajını veriyor.


Yeni Asır gazetesinde yayınlanan yazının tamamı için tıklayınız.