Ceviz Üreticileri Derneği Bloomberg Tarım Analiz’e Konuk Oldu

CEVİZ ÜRETİCİLERİ DERNEĞİ EŞ BAŞKANI ÖMER ERGÜDER BLOOMBERG HT’DE TARIM ANALİZ PROGRAMINA KONUK OLDU


Tarım analisti İrfan Donat’ın hazırlayıp sunduğu, Bloomberg HT’de yayınlanan Tarım Analiz programının 22.Eylül.2021’de konuğu, Ceviz Üreticileri Derneği Eş Başkanı ve Erba Ceviz İşletmesi kurucusu Ömer Ergüder’di.


Programda, Türkiye’de ceviz üreticiliğinin önemli sorunlarına değinen Ömer Ergüder, ülkemizde cevizin %70’lere varan oranda ithal edilerek talebin karşılandığı ve bu ithalatı derneğe üye üreticilerle dekar başı verimliliği arttırarak düşürmeyi hedeflediklerini belirtti.


“2021 YILI CEVİZ HASAT REKOLTESİNİ 60 BİN TON CİVARINDA BEKLİYORUZ.”

Ceviz Üreticileri Derneği verilerine göre, 2021 yılında Türkiye genelinde 60 bin ton civarında ceviz hasatı beklentisi olduğunu ifade eden Ömer Ergüder, fiyat beklentisinin ise gıda enflasyonuna paralel olarak geçen senenin üzerinde olacağını belirtti.


“CEVİZ ÜRETİMİNDE KENDİMİZE YETERLİ DURUMDA DEĞİLİZ!”

Türkiye’nin tarımsal hasılada Avrupa’da birinci sırada, dünyada da yedinci sırada olmasına rağmen, cevizdeki durumun maalesef böyle olmadığına dikkat çeken Ömer Ergüder, Türkiye’de tükettiğimiz cevizin %70’ine yakınını ithal ettiğimizi belirtti.


Ceviz Üreticileri Derneği verilerine göre yerli ceviz üretiminin 60 Bin ton civarında olduğunu belirten Ömer Ergüder, bu rakamın TUİK verilerinde 225 Bin ton göründüğünü ve gerçek rakamlarla örtüşmediğini, ithalat rakamlarına bakıldığında her yıl 90 Bin ton ceviz ithalatının gerçekleştiğini ifade etti.


“Dernek olarak üyesi olduğumuz INC (International Nut and Dried Fruit Council / Uluslararası Ceviz ve Kuru Meyve Konseyi) ve Amerika, Şili, Çin Ceviz Üreticileri Birlikleri ile yaptığımız çalışmalarda Türkiye’deki ceviz tüketiminin 150 Bin ton, yerli üretimin ise 60-62 Bin ton’lar civarında olduğunu görüyoruz.” dedi.


DERNEK ÜYELERİMİZ TÜRKİYE CEVİZ ÜRETİMİNİN 3’TE 1’İNİ ÜRETİYOR!

Türkiye’de ceviz tüketiminin her sene artma eğiliminde olduğunu ifade eden Ömer Ergüder, derneğimize üye 30’a yakın üretici ile yerli üretimin 1/3’ünü karşıladıklarını belirtti.


DERNEK ÜYELERİMİZİN HEDEFİ 500-550 KG / DEKAR

Ceviz üretiminde dekar başı verimliliğe bakıldığında, Türkiye genelinde üretimin dekar başına 250 kg olduğunu ve bunun çok düşük bir rakam olduğunu belirten Ergüder, dernek üyelerinin verimliliğinin dekar başına, bunun iki katı, yani 500-550 kg civarında olduğunu ve bu verimliliğe ulaşmak için de üyelerin çok değerli yatırımlar yapıldığını ifade etti.


ÜRETİMİ ARTTIRMAK İÇİN GÜMRÜK VERGİLERİNDE DÜZENLEME ŞART

Dernek üyelerinin büyük kısmının yatırım yaptığı yıllarda, 3 sene öncesine kadar ceviz ithalatında uygulanan gümrük vergisinin %43’lerde olduğunu belirten Ceviz Üreticileri Derneği Eş Başkanı Ömer Ergüder, gümrük vergisinin 3 sene önce %15’e düşürüldüğünü, geçtiğimiz sene ise %4’e düşürüldüğünü ifade etti.


Maalesef çok ciddi kayıt dışı ceviz ithalatının da olduğunu belirten Ömer Ergüder, örneğin ceviz üretiminin bulunmadığı Bosna Hersek ve Kosova’dan ithalatta % 0 gümrük vergisi uygulama kararı alındığını, bir kısım ceviz ithalatçısının da cevizlerini önce bu ülkelere ardından vergi avantajı ile Türkiye’ye soktuklarını, bu ticaretin adil rekabeti ciddi oranda engellediğini belirtti. “Biz yetiştiriciler olarak adil olmayan, rekabeti engelleyen bu tarz ithalatla her türlü mücadeleyi gösteriyoruz.” dedi.


İTHAL CEVİZ İLE YERLİ CEVİZ ARASINDA ÇOK CİDDİ KALİTE FARKI VAR

“Her şeyden önce tüketicimize yerli üretim, yerli sektör olarak buradayız diyoruz. Çünkü ithal ceviz ile kendi yerli cevizimiz arasında çok ciddi kalite farkı, aroma farkı, tazelik farkımız var. Tat, lezzet, aroma ve tazelikte yerli cevizimizle ithal cevizlerin rekabet etmesi mümkün değil!” diyen Ömer Ergüder,
“Ne Kaliforniya’dan gelen cevizde, ne Şili’den ne de Çin’den gelen, ne şartlarda üretildiği, işlendiği, paketlendiğini bilmediğimiz, ne tür Fumigasyonlara (kimyasal işlemlere) yükleme öncesi maruz kaldığını bilmediğimiz ithal cevizin karşısında, kalitemiz, tazeliğimiz ve lezzetimiz ile durduğumuzu tüketicimize anlatmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.” dedi.

Daha fazlası için: Ceviz Üreticileri Derneği YouTube Sayfası