Ceviz Deyip Geçmeyin

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, NTV Televizyonunda yayınlanan Yaşasın Hayat programında, cevizin insan sağlığına faydaları ve sağlıklı beslenmedeki yeri hakkında önemli bilgiler paylaştı.CEVİZ DEYİP GEÇMEYİN!

Geçmeyin zira;

  1. Cevizde magnezyum çinko selenyum gibi zor bulunur mineraller…

  2. E vitamini gibi yağda B 12,1,2,3,6 Folik asit gibi suda eriyen vitaminler…

  3. Alfa linolenik asit yani bitkisel omega 3 ler..

  4. Kolesterol mücadelesi için bol miktarda fitosterol'ler…

  5. Uyku desteği için melatonin.

Ve daha pek çok doğal ilaç var..


Cevizde Melatonin ve Fitosterol Var!

Cevizin insan sağlığına bilinen onlarca faydası yanında, doğal melatonin bulunduğuna dikkat çekti.


Melatonin'in vücuttaki asıl işlevi, gece ve gündüz döngülerini veya uyku-uyanıklık döngülerini düzenlemektir. Karanlık, normal şartlarda vücudun daha fazla melatonin üretmesine neden olur ve bu da vücudun uykuya hazırlanması için işaret verir.


Melatoninin COVID-19’un önlenmesi ve tedavisinde kullanılması konusu ise pandeminin başından beri hep gündemde olan bir konu olduğunu belirten Prof. Dr. Osman Müftüoğlu cevizde doğal formuyla bulunan melotonin üzerine bir makale yazmıştı.

Hatırlayalım, daha önce de yazdım, ABD Başkanı Donald Trump da geçtiğimiz ekim ayında geçirdiği COVID-19 enfeksiyonunun tedavi sürecinde çinko ve D vitamini takviyeleri yanında melatonin takviyesi de kullanmıştı. Melatonin hormonunun hastalığa yakalanma olasılığını neredeyse yüzde 30 oranında düşürebileceğini gösteren yeni bir bilgi ise ABD’nin ünlü tıp merkezlerinden birinden, Cleveland Clinic’ten geldi. Bu merkezde yapılan ve önemli bir bilimsel dergide (PLOS BIOLOGY) yayımlanan yeni bir araştırmaya bakılırsa melatonin özellikle hastalığı önlemede işe yarayabilecek!

Yazının tamamı için tıklayınız.


Fitosterol Kolestrol Dengesini Sağlıyor.


Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, öte yandan cevizde bulunan fitosterol maddesinin bitkinin kolestrolü olduğunu ifade etti.

"Biz nasıl yaşamak için kolestrol'e muhtaçsak, bitkiler de fitosterol'e muhtaçtırlar. Biz fitosterol'ü vücudumuza dahil ettiğimiz zaman, örneğin ceviz yedik, sizin bağırsağınız kolestrol zannedip emiyor. Kolestrol yerine. Dolayısıyla kolestrol dengenizi olumlu yönde etkileniyor. CEVİZ BİR NEVİ KÖTÜ KOLESTROLÜNÜZÜN AZALMASINA YARDIM EDEN BİR İLAÇ GÖREVİ GÖRÜYOR."

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu akşamdan bir bardak su içerisine cevizin konulup, sabahleyin suyunun içilip cevizin yenmesinin çok sağlıklı olduğunu belirtti.


Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'nun sağlıklı yaşam videoları için Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.