top of page

Gelinen Noktaya Herkes Şaşırdı!

Ceviz Üreticileri Derneği Başkanı Ömer Ergüder EKOTÜRK TV'de Ali Çağatay'ın Son Seans programına konuk oldu.


Rüya Gibi!

Programın açılışında Ceviz Üreticileri Derneği'nin katettiği yola çok şaşırdığını belirterek programın açılışını yapan Ali Çağatay, "Belki rüya gibi olabilir ama 3 yıl önce bu konuşmaları yaptığımızda çok umutsuzduk ama şimdi o kadar olağan üstü bir yol kat edildi ki geldiğimiz noktaya şaşırdık!" dedi.


"Biz de şaşırdık, sektör de şaşırdı, herkes şaşırıyor!"

Ekotürk TV ekranlarında 3 yıl önce yapılan yayından bu güne; 2024 yılına gelindiğinde yaşanan gelişimi "3 yıl önce neredeyse umutsuz bir vaka olan ceviz üretimini Ceviz Üreticileri Derneği gerçek anlamda geleceğe taşıyacak ciddi bir gelir kaynağı ve umut kaynağı haline getirdi.!" diyerek altını çizen Ali Çağatay, ithalatta badem dahil ek vergiler getirilerek ceviz üreticisinin koruma altına alındığını, bugüne kadar yapılamayan bir şey yaparak yerli kabuklu cevizin markalaşarak CÜD markasıyla marketlerde satışa sunulduğunu, üretici tüketici herkesi çok memnun edecek çalışmalar yapılmasından dolayı çok büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Ceviz Üreticileri Derneği Hakkında:

Ceviz Üreticileri Derneği, 2020 yılında Türkiye’deki yerli ceviz üretimini geliştirmek amacıyla, modern ziraat uygulamalarıyla ceviz üreticiliği yapan tarım işletmelerinin bir araya gelmesiyle kuruldu.

 

Toprak ve insan sağlığını ön planda tutarak, sürdürebilirlik kriterleri doğrultusunda ceviz yetiştiriciliği yapan dernek üyelerinin hedefi, ülkemizdeki cari açığa olumlu katkı sağlamak. Bu amaçla üniversiteler, bilim insanları ve sahada çalışan yerli-yabancı profesyonellerle üyelerinin etkileşimini arttırarak ülkemizde dekar başına verimi arttırıcı çalışmalar yapan Ceviz Üreticileri Derneği, bir yandan da kaliteli yerli ceviz algısını geliştirici faaliyetlerle tüketiciyi bilinçlendirme çalışmaları yürütmektedir. Öte yandan sektörün Türkiye’deki referans noktası olmayı hedefleyen Dernek, üyelerinin bilgiye ulaşmasını sağlamak için sektörel bilgi toplama faaliyetleri yürütmekte ve resmi üyesi olduğu Uluslararası Ceviz ve Kuru Meyve Konseyi (INC, International Nut and Dried Fruit Council) gibi yerli ve yabancı kuruluşlarla iş birliği yapmaktadır.

 

Anadolu’nun kadim ceviz kültüründen güç alarak doğayı koruyup ülkemizin ormanlaşmasına katkı sağlayan Ceviz Üreticileri Derneği, sadece cevizin değil Türk tarımının geleceğine de hizmet vermektedir.
89 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page