top of page

İspanyol Ziraat Mühendisi Federico López Semineri

Federico López Larrinaga ile "A’dan Z’ye Ceviz Üreticiliği Semineri"


Ceviz Üreticileri Derneği (CÜD) tarafından hem dernek üyelerinin hem de ceviz üreticiliğiyle ilgili sektörel paydaşların da katıldığı, "A’dan Z’ye Ceviz Üreticiliği Semineri" düzenlendi.


Eğitim semineri, İspanyol Ziraat Mühendisi Federico López tarafından verildi. Türkiye’nin cevizde kendi kendine yetebilir hale gelmesi, kapalı bahçe sayısının ve verimliliğin artması misyonuyla hareket eden CÜD, Lopez tarafından verilen eğitimle, 100’e yakın ceviz üreticisinin cevizdeki kritik başarı faktörleri hakkındaki bilgilere erişmesini sağladı.


Seminerimizin 4 bölüm halinde yayınlanacak tekrarını izlemek için tıklayınız.


CEVİZİN YERLİSİ

2020 yılında ‘Türkiye’nin Üretimi Cevizin Yerlisi, Cevizin Lezzetlisi’ sloganıyla yola çıkan Ceviz Üreticileri Derneği (CÜD), dernek üyelerinin ve sektördeki paydaşlarının da katıldığı bir eğitim semineri düzenledi.


İspanyol Ziraat Mühendisi Federico López Larrinaga tarafından verilen ‘A’dan Z’ye Ceviz Üreticiliği Semineri’, 4 Haziran 2022 tarihinde Sakarya Yücesan Çiftliği’nde gerçekleşti. Etkinliğe; Gennova, Topraq, Valagro ve Ekosol firmaları sponsor oldu.


Seminerimizin gerçekleştirilmesine katkı sağlayan sponsorlarımıza teşekkür ederiz.


Seminer, www.ceviz.org.tr internet sitesi üzerinden de canlı olarak yayınlandı.


Ceviz Üreticileri Derneği tarafından gerçekleşen eğitim seminerinde, Adıyaman’dan Edirne’ye 100’e yakın profesyonel ceviz üreticisi bir araya geldi. Hem ceviz üretimini bir fiil gerçekleştiren üreticiler, hem de bu sektöre girmeyi düşünen yatırımcılar için Federico López Larrinaga tarafından hazırlanan ‘A'dan Z'ye Ceviz Üreticiliği Semineri’, yaklaşık altı saat sürdü.


Ceviz Üreticileri Derneği üyeleri tarafından yoğun ilgi gösterilen etkinlikte;

ceviz anaç ve türleri, budama, sulama, bitki sağlığı, besleme ve gübreleme konuları hakkında bilgiler verildi. Federico López Larrinaga, seminerde ayrıca ceviz üreticiliği konusunda verim artırıcı teknik ziraat uygulamaları konusunda da detaylı bilgiler paylaştı. Seminerin böylesi yoğun bir katılım görmesinden dolayı memnun olduğunu belirten López Larrinaga, üreticilerin bahçeleriyle ilgili sorularını da yanıtladı.


CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİ İÇİN EĞİTİMLER DEVAM EDECEK

‘A'dan Z'ye Ceviz Üreticiliği Semineri’nin açılış ve kapanış konuşmalarını gerçekleştiren Ceviz Üreticiler Derneği Eş Başkanı Ömer Ergüder, seminere gösterilen yoğun ilgiden dolayı tüm katılımcılara teşekkür etti. Ergüder, “Federico López Larrinaga ile Ceviz Üreticileri Derneği’nin eğitim danışmanlığını üstlenmesi konusunda görüşmeler yaptık. Seminerde anlatılan konuların yanı sıra özellikle ceviz hasadı ve işleme konusunda da çok önemli bilgi birikimine sahip olan Larrinaga ile bu konulara özel yeni seminerler yapılması için görüşmelerimiz devam ediyor. En az üçer aylık periyotlarda seminerin devam etmesini planlıyoruz” dedi.


Ceviz Üreticileri Derneği tarafından düzenlenen ve Federico López Larrinaga tarafından verilen ‘A’dan Z’ye Ceviz Üreticiliği’ semineri, www.ceviz.org.tr sitesinden derneğe bağış karşılığı tekrar izlenebilecek.


FEDERİCO LÓPEZ LARRINAGA KİMDİR?

40 yıldır tüm dünyada ceviz ve badem yetiştiriciliği konusunda danışmanlık veren Federico López Larrinaga, başta Amerika, İspanya olmak üzere; İtalya, Gürcistan, Ermenistan, Güney Afrika, Romanya ve Avustralya’da birçok bahçede danışmanlık veren bir ziraat mühendisidir. Larrinaga, Türkiye’de ise çoğu Ceviz Üreticileri Derneği üyesi olan ceviz üreticilerine danışmanlık veriyor.


Federico López Larrinaga aynı zamanda Amerika Kaliforniya Ceviz Birliği, Şili Ceviz Birliği, Meksika Ceviz Birliği gibi kuruluşların danışman ziraat mühendisi kadrosunda yer alıyor.

Ceviz Üreticileri Derneği Hakkında:

Ceviz Üreticileri Derneği, 2020 yılında Türkiye’deki yerli ceviz üretimini geliştirmek amacıyla, modern ziraat uygulamalarıyla ceviz üreticiliği yapan tarım işletmelerinin bir araya gelmesiyle kuruldu.


Toprak ve insan sağlığını ön planda tutarak, sürdürebilirlik kriterleri doğrultusunda ceviz yetiştiriciliği yapan dernek üyelerinin hedefi, ülkemizdeki cari açığa olumlu katkı sağlamak. Bu amaçla üniversiteler, bilim insanları ve sahada çalışan yerli-yabancı profesyonellerle üyelerinin etkileşimini arttırarak ülkemizde dekar başına verimi arttırıcı çalışmalar yapan Ceviz Üreticileri Derneği, bir yandan da kaliteli yerli ceviz algısını geliştirici faaliyetlerle tüketiciyi bilinçlendirme çalışmaları yürütmektedir. Öte yandan sektörün Türkiye’deki referans noktası olmayı hedefleyen Dernek, üyelerinin bilgiye ulaşmasını sağlamak için sektörel bilgi toplama faaliyetleri yürütmekte ve resmi üyesi olduğu Uluslararası Ceviz ve Kuru Meyve Konseyi (INC, International Nut and Dried Fruit Council) gibi yerli ve yabancı kuruluşlarla iş birliği yapmaktadır.


Anadolu’nun kadim ceviz kültüründen güç alarak doğayı koruyup ülkemizin ormanlaşmasına katkı sağlayan Ceviz Üreticileri Derneği, sadece cevizin değil Türk tarımının geleceğine de hizmet vermektedir.

117 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page